Топ десет опседнети места за посета во Канада

Топ десет опседнети места за посета во Канада

Ажурирано на Dec 06, 2023 | Канада еТА

Ако сакате таква возбудлива авантура за да доживеете нешто за кое верувате дека е невообичаено, треба да ги посетите опседнуваните локации кои се наоѓаат во земјата на Канада.

Не ни е непознат факт дека повеќето од нас се заинтригирани од идејата за опседнати места, концептот на натприродно ја собира нашата љубопитност и сите нас, без разлика на која возраст спаѓаме, сакаме да истражуваме нешто што е надвор од човечкиот свет. До денес, нема фактички докази за постоење на духови или духови. Ова само дополнително ја поттикнува нашата љубопитност и ја храни нашата имагинација.

Пораснавме слушајќи неколку митови, бајки, народни приказни и натприродни случки кои можеби не се вистинити, но дефинитивно успеваат да не воодушеват. Многупати се случува кога после долго време ќе се сретнеме со нашите пријатели или братучеди, седиме заедно во групи и меѓусебно споделуваме приказни за ужас, од кои повеќето се измислени. Слично на тоа, постојат места на овој свет кои се препознаваат со некој вид на проклетство или се знае дека носат некакво духовно постоење во кое никој не е сигурен.

Овие места се топење на мистерии. Луѓето често патуваат на такви локации за да бараат свој дел од вистината. Ако сакате таква возбудлива авантура за да доживеете нешто за кое верувате дека е невообичаено, треба да ги посетите опседнуваните локации кои се наоѓаат во земјата на Канада. Пред да патувате до дестинациите споменати подолу, зарем не би сакале да имате заднинско познавање на местата што сте планирале да ги посетите? Со позадинска приказна во вашиот ум, ќе можете подобро да се поврзете и да го разберете местото за кој знае што ќе дојде!

Секогаш е мудро да се има барем мрачна идеја за тоа каква приказна има местото во себе. Какви плачења, какви клетви, какви девојки и неволја во опкружувањата! Ако сакате да играте на сигурно, можете да изберете да ги посетите локациите во текот на денот, во спротивно, можете да бидете авантурист што тие го прикажуваат во филмовите и да го посетите местото во текот на вечерта или ноќта.

Хотел Фермонт Банф Спрингс, Алберта

Хотелот Fairmont Banff Springs во Алберта бил изграден околу 1888 година во близина на канадската пацифичка железница. Ако верувате дека на Бејтс Мотел во филмот Психо од Алфред Хичкок беше палатата на кошмарите, треба целосно да го посетите овој хотел кој сигурно ќе ви го избрише ноќниот сон. Се тврди дека имало неколку видени духови во и надвор од просториите на хотелот. Овие глетки вклучуваат невеста која паднала и починала на скалите од хотелот и сега е познато дека ги прогонува скалите ноќе.

Друга глетка што многумина тврдеа дека ја виделе е онаа на ѕвончар од хотелскиот персонал по име Сем Мекаули, кој се чини дека е премногу приврзан за наследството на хотелот и продолжува да ги извршува своите должности дури и по смртта, целосно облечен во својата униформа. Замислете да налетате на овој човек во ходникот доцна во ноќта додека тој носи врели послужавници наоколу.

Keg Mansion, Торонто

Дали некогаш сте се запрашале каде сакаат филмовите Конјурирајќи, Паранормални активности, психо, Grudge и други добиваат инспирација за нивните заплети? Тоа е хотели и куќи како овие каде што се случи несреќа толку мрачна што проклетството на тоа се уште демне во воздухот на местото. Додека денес ова место е познато како франшиза „Keg Steakhouse“, некогаш ова место се нарекувало дом на познатиот индустријалец Харт Меси и неговото семејство.

Приказните од овој замок сугерираат дека во 1915 година, по смртта на единствената сакана ќерка на Меси, една од слугинките по име Лилијан се убила бидејќи не можела да го поднесе товарот на тагата. Меѓутоа, другата страна на приказната сугерира дека Лилиан можеби имала афера со машки член од семејството и избрала да се обеси во страв да не биде откриена и да ја наруши нејзината и семејната репутација. Многумина ја виделе висечката слика на мртвата слугинка во замокот; се чини дека таа сега е постојан член на семејството Меси.

Санаториум Транквил, Камлупс

Санаториумот првично бил изграден во 1907 година со цел да се излечат пациентите кои боледуваат од туберкулоза, а подоцна се трансформирал во ментален азил во кој има писклив плач и луда смеа. После тоа местото конечно се затвори и напуштено. Оттогаш, местото беше сладок дом на морничави офкања, морничави бранови смеа, грозни крици и сè што не беше човечко. Овие гласови и плач почнаа да се слушаат во безбожни часови и мештаните од областа пријавија серија паранормални активности на кои биле сведоци.

Местото сега е во апсолутни урнатини и е постојан кошмар. Пред пандемијата да го зафати светот, местото беше една од најпознатите хорор дестинации. За оние истражувачи кои се премногу љубопитни да ја дознаат вистината и се смели во срцето, местото нуди и сместување во собата за бегство во стигиските тунели кои поврзуваат различни згради во кампусот. Бидете подготвени да се сретнете со смртоносни личности зад аглите!

Замокот Craigdarroch, Викторија

Вистлер Замокот Craigdarroch плете фасцинантна приказна за интригантно семејство

Овој величествен замок изграден во 1890-тите, за семејството на рударот за јаглен Роберт Дансмуир, веќе со години стана морничаво место за духови. Овој замок од викторијанската ера, кој ја поддржува сета величественост и естетика на своето време, сега е едно од ужасно опседнуваните места во Канада . Според сведоците, во оваа палата живее дух кој е страствен пијанист и често се забележува изгубен во мелодијата што ја создава.

Таму, исто така, живее една жена која го прогонува замокот во нејзината течна бела наметка. Се чини дека е класичен заплет за хорор филм, но застрашувачки е, можеби, вистинит. Луѓето се на мислење дека таква е состојбата на замокот поради прераната смрт на сопственикот, само една година пред завршувањето на замокот. Можеби г-дин Дансмуир одлучил ако не можам да живеам овде за време на мојот живот, сигурно ќе владеам на ова место по мојата смрт.

Старата фабрика за шпагети, Ванкувер

Духовите во возовите и авионите се неспоредливи со оние што се наоѓаат во занданата или во складиштето на старите истрошени куќи. Ова се оние кои директно ќе ви скокнат по лицата и нема каде да одите! Практично сте заглавени со нив во метална кочија. Познато е дека еден таков дух живее во оваа позната ресторана која е изградена на урнатините на старата подземна железничка жица. Овој дух беше можеби кондуктер на еден од многуте возови на таа рута и го чувствува своето постоење со пореметување на масите, чудесно паѓајќи ја температурата на ресторанот и влевајќи темна сила на местото.

За нештата да бидат полоши (или повозбудливи), сопственикот на ресторанот постави слика од деактивирана количка од 1950-тите, каде што јасно може да видете ја заматената слика на починатиот диригент како стои на последните скали од количката . Кога ќе го посетите ова место, не заборавајте да го носите вашиот билет. Сигурни сме дека не сакате кондуктерот да трча по вас, нели?

Рамнините на Абрахам, Сити Квебек

Војните не се само трагични кога се случуваат на теренот и во главите на воините, туку понекогаш трагедијата продолжува да го живее своето наследство. Војните крици и штетата понекогаш се задржуваат на местото каде што се родени. Таква е приказната за Битката кај Авраамовите Рамнини. Се верува дека во 1759 година, генерал-мајор Џејмс Волф поставил 3-месечна опсада на градот Квебек со неговите британски сили, што на крајот кулминирало за да ја формира битката кај Абрахамовите рамнини. Ова беше една од најпознатите и најдинамичните битки што се случиле во историјата на Канада.

Не е ни чудо што луѓето сè уште се сведоци на војници како шетаат низ рамнините, изгубени и крвави. Во тунелите се забележани и духови на ранети војници. Во битката загинаа и генерал-мајор Луис-Жозеф де Монткалм и Волф. Сè уште нè прашуваме дали нивните духови сè уште војуваат на бојното поле или конечно почиваат во мир. Можеби никогаш нема да дознаеме! И не можеме а да не се запрашаме дали нивните духови сè уште се борат до ова или решиле да се решат со мир!

Поморски музеј на Британска Колумбија, Викторија

Добро, ова е доста интересно да се забележи. Овој музеј често се нарекува место на младенците и умрените. Необичната номенклатура е поради историјата што музејот ја носи во себе. Се чини дека малку луѓе се премногу приврзани за место за да го остават за своето небесно живеалиште. Едно такво место за населување на духовите од минатото е Поморскиот музеј на Британска Колумбија, сместен на многу познатиот плоштад Бастион во Викторија. Ова место некогаш било градски затвор и бесилка и мора да биле сведоци на криминалци од највисок ред.

Приказните сугерираат дека ако некој погледне низ прозорците на влезот на музејот, би можел да најде темна фигура со брада со сенка, тенок изглед на Ван Дајк, која непречено се спушта по скалите. Се верува дека оваа сенишна фигура е Метју Бејли Бегби и е познато дека е злогласниот судија на Викторија наречена бесење судија, можеби тој беше тој што ги стави на егзекуција криминалците и убијците. Не заборавајте да го одржувате законот и редот кога сте на ова место. Се чини дека законот овде не простува!

Хокеј Куќа на славните, Торонто

Легендата вели дека не умираат сите љубовни приказни со смртта на љубовниците, особено ако приказната е оставена нецелосна. Заедно со приказната, и љубовниците понекогаш остануваат зад себе да ги раскажат своите нераскажани приказни. Една таква приказна која сè уште му се раскажува на светот е за Дороти, осамената банкарска шалтерка. Пред да се изгради Хокејската куќа на славните, теренот служеше како филијала на банката на Монтреал.

Приказната оди со романтичните предлози на Дороти до менаџерот на филијалата кој постојано ги одбивал нејзините молби што резултирало со тоа што Дороти се самоубила. Тажниот дух на Дороти сега се наѕира околу многу познатата хокеарска куќа на славните а некои посетители се пожалија дека често слушаат лелек на жена што плаче во зградата. Не знам дали плаче дете во музеј е полошо или плачење на мртва жена!

Светилникот Вест Поинт, О'Лири, ПЕИ

Ако сте гледале Светилникот и потценетите ТВ серии Маријане или да прочитате некој од сивите романи на Конрад, веќе би биле доволно исплашени за никогаш со цело срце да не гледате во светилникот. Има нешто толку темно и вознемирувачко во удирањето на брановите во подножјето на огромен светилник што не му треба друг климатски ефект за да предизвика ужас.

Гласините за еден таков светилник во Канада одамна се појавија во земјата. Се верува дека првиот чувар на светилникот по име Вили сè уште го чува осветлениот светилник и го прогонува West Point Lighthouse Inn. Еден од најнеобичните хотели во Канада, кој нуди секакви услуги во секое време. Вили можеби ќе се погрижи светлата да ве водат дома!

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ:
Некои од најстарите замоци во Канада датираат уште од 1700-тите, кои создаваат апсолутно радосно искуство за повторно разгледување на времињата и начините на живеење од индустриската ера со реставрирани уметнички дела и толкувачи на костими подготвени да ги пречекаат посетителите. Дознајте повеќе на Водич за врвните замоци во Канада.


Проверете ја вашата подобност за еТА Канада виза и аплицирајте за еТА Канада Виза 72 часа пред вашиот лет. Британски граѓани, Италијански граѓани, Државјани на Шпанија, и Израелски државјани може да аплицира преку Интернет за еТА Канада Виза. Доколку ви треба каква било помош или ви требаат какви било појаснувања, контактирајте го нашиот helpdesk за поддршка и водство.