Топ 10 скриени скапоцени камења во Канада

Ажурирано на Dec 06, 2023 | Канада еТА

Земјата на јаворовиот лист има многу прекрасни атракции, но со овие атракции доаѓаат илјадници туристи. Ако барате тивки, но мирни локации со помала посета за посета во Канада, не барајте понатаму. Во оваа објавена објава ги покриваме десетте затскриени локации.

Грото, Онтарио

на Грото внатре во Националниот парк на полуостровот Брус во Тобермори е убавината на природата во најдобар случај. Го одзема здивот морска пештера формирана илјадници години од ерозија и има највпечатлива тиркизна боја. До морската пештера може да се стигне со 30 минути надолу пешачење низ патеките на Брус. Пливање, нуркање и нуркање се само некои од многуте активности во кои можете да уживате, покрај впивањето на сценографијата.

Дифенбункер, Онтарио

Изградена за време на висината на Студена војна, Дифенбункер е изграден за да ги заштити врвните канадски владини претставници во случај на нуклеарен нападНа Бункерот на четири ката доби статус на национално историско место и музејот Дифенбункер е основан во 1997 година. Во Дифенбункер се наоѓа најголемата соба за бегство во целиот светНа Наградуваната соба за бегство поминува низ цел кат од бункерот. Музејот Дифенбункер нуди врв во предавничкиот период на Студената војна.

Плажа пеење песоци, Онтарио

Плажата Распеани песоци на националниот парк Брус, се наоѓа на брегот на езерото Хурон во Онтарио. Песокот може да се слушне како звучи во подем или рика додека ветерот тече над песочните дини, давајќи илузија дека песоците пеат. Плажата е а одлично место за мирен ручек на отворено со вашето семејство и да гледај го зајдисонцетоНа Плажата е лесно достапна со мала прошетка, а исто така и со автомобил.

Пештерите на езерото Хорн, Британска Колумбија

Провинцискиот парк Пештера Езеро Хорн на островот Ванкувер во Британска Колумбија е дом на повеќе 1,000 прекрасни пештериНа Паркот е изграден во 1971 година за да ги заштити и зачува пештерите и сега функционира како туристичко место за да им овозможи на луѓето да научат за историски големите пештери. Паркот нуди многу тури со забавен слајд низ пештерите, два подземни водопади и спелување што е уметност на истражување на пештери. Над земјата, во пештерскиот образовен центар се сместени многу експонати на минерали пронајдени во внатрешноста на пештерите. Спроти пештерите е Регионален парк Хорн Езеро која има пристап до многумина кампови, убави патеки а езерото Хорн е совршена дестинација за кајакарство и пловење.

Песочни дини Атабаска, Саскачеван

На јужниот брег на езерото Атабаска седат прекрасните песочни дини Атабаска. Најголемите од канадскиот екосистем, дините се најактивните песочни дини во целиот свет. Се протега на 100 километри, дините се достапни само со пловен авион или бродНа Провинцискиот парк Атабаска со песочни дини е создаден за да ги заштити дините што научниците ги нарекуваат како еволутивна загаткаНа Се наоѓа веднаш до езеро, паркот нуди риболов, кајакарство и пловење за туристите, заедно со турнејата по величествените дини.

Провинциски парк Диносаурус, Алберта

Провинциски парк диносаурус Провинцискиот парк Диносаурус е светско наследство на УНЕСКО

Провинцискиот парк Диносаурус во Јужна Алберта се наоѓа во реката Вели на Црвениот Елен. Во Мезозојска ера регионот беше дом на многу диносауруси и големи гуштери, чии коски с still уште продолжуваат да се ископуваат од паркот, што резултира во правење на провинцискиот парк Диносаурус. Светско наследство на УНЕСКОНа Провинцискиот центар за толкување и музеј Диносаурус држи многу коски откриени од археолозите и им овозможува на туристите сами да ги истражуваат и копаат. Паркот има многу кампови совршени за вечерни огнови и ресторан. Паркот исто така се одликува со најголемиот од Бадландски пејзажи на Канада кои апсолутно го одземаат здивот. Паркот за природна историја е доста лесно достапен по пат.

Водопади Александра, територии на северозапад

на Водопадите Александра се третиот по големина водопад на NWT е прекрасен водопад од 32 метри и е главната атракција на територијалниот парк Твин пад на клисурата. Водопадот Александра, производ на реката Хеј што на крајот се испразни во езерото Големо робје, е меѓу првите 30 водопади во светот по обем на вода. 30 -минутно пешачење ќе ве доведе до врвот на водопадот од каде ќе добиете панорамски поглед на сливот. На Луис Фолс, уште еден живописен водопад е само 3 километри пат оддалечен од Александровите водопади. И двете овие падови се совршени за семеен пикник.

Гробишта Фервин Тревник, Нова Шкотска

Познато е дека гробиштата Фервју се место за одмор на жртвите од РМС ТитаникНа На гробиштата има 121 гроб на жртвите што биле на Титаник, од кои 41 останува неидентификуван како гробот на Непознатото детеНа Свеченото место може да се посети за да им оддадете почит на заминатите патници.

Островот Самбро, Нова Шкотска

Светилникот на островот Самбро Светилникот на островот Самбро е најстариот преживеан светилник во Северна Америка

Домот на најстариот светилник во Северна Америка, светилникот на островот Самбро е познат како Канадска статуа на слободата од многумина. Светилникот е изграден во 1758 година што го прави 109 години постар од самата КанадаНа Еднаш годишно, Друштвото за зачувување на светлосната куќа Нова Шкотска нуди турнеја до светилницата и е околу камената формација на Devаволските скали. Овогодинешната турнеја треба да се одржи на 5 -ти септември, затоа проверете дали ги резервирате билетите од Фејсбук страница на Друштвото за заштита на светилникот Нова ШкотскаНа Островот не може да се пристапи по пат, туку само со брод што ве води директно до пристаништето Халифакс, на кое се наоѓа светилникот. Островот, исто така, го има прекрасниот провинциски парк Crustal Crescent Beach со 3 плажи со бел песок и многу живописни пешачки патеки долж океанот.

Долината Ајсберг, Newуфаундленд и Лабрадор

Ако сакате да видите топење на глечерите одблизу, fуфаундленд е вистинското местоНа Во текот на пролетните месеци, североисточниот брег на Newуфаундленд и Лабрадор се сведоци на стотици лажни санти мраз кои се откинаа од нивните матични глечери, само што пловеа покрај нив. Ледените брегови може да се видат со чамец, кајак и често дури и по копно. За да го добиете најдоброто искуство со ледните тела, би сакале да веслате до сините води.

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ:
Најисточните провинции на земјата кои ги опфаќаат Нова Шкотска, Њу Бранзвик заедно со провинцијата Њуфаундленд и Лабрадор го сочинуваат регионот наречен Атлантик Канада. Дознајте за нив во Туристички водич за Атлантик Канада.


Проверете ја вашата подобност за еТА Канада виза и аплицирајте за еТА Канада Виза 72 часа пред вашиот лет. Британски граѓани, Италијански граѓани, Државјани на Шпанија, и Израелски државјани може да аплицира преку Интернет за еТА Канада Виза. Доколку ви треба каква било помош или ви требаат какви било појаснувања, контактирајте го нашиот helpdesk за поддршка и водство.