Мора да се видат места во Манитоба, Канада

Ажурирано на Dec 06, 2023 | Канада еТА

Манитоба има многу знаменитости и работи што може да им понуди на туристите од плажи, езера и провинциски паркови до културни знаменитости и други забавни места во градовите како што е Винипег.

Сместен во надолжниот центар во Канада, Манитоба е преринска провинција во Канада, првиот од само трите, а другите се Алберта и Саскачеван. Како и многу места во Канада, така и Манитоба има разновиден терен и пејзаж, со арктичка тундра, крајбрежјето на заливот Хадсон, бореална или иглолисна снежна шума, и се разбира, прериско обработливо земјиште, кое вклучува умерени пасишта или савани. Од плажи, езера и провинциски паркови до културни знаменитости и други забавни места во градовите како Винипег, Манитоба има многу знаменитости и работи што може да им понуди на туристите кои ја посетуваат Канада. Еве список на сите места што мора да ги посетите во Манитоба.

Черчил

Сместен на брегот на заливот Хадсон, кој е соленоводно тело во североисточна Канада, кој се смета за климатско маргинално море на Северниот Леден Океан, градот Черчил, е познат низ целиот свет по многуте поларни мечки пронајдени овде, особено на есен , што доведе до тоа градот да биде популарно познат како Главниот град на поларната мечка во светотНа Ова е она што ја поттикнува туристичката индустрија на Черчил. Кога поларните мечки излегуваат на брегот да ловат фоки во есента, туристите почнуваат да се собираат во градот за да бидат сведоци на овие прекрасни животни.

На туристите им се нудат тури со големи возила наречени бундери од тундра низ чии затворени прозорци можат да ги видат мечките одблизу. Можете исто така да гледај белуга китови во Черчил и ако одите на вистинските ноќи, Черчил е исто така одлично место за да ја доживеете светската поларна светлина или северната светлина, кои се видливи на небото 300 ноќи годишно. Додека сте во Черчил, можете исто така да ги проверите Ицанитак or Музеј Ескимо каде се изложени резби и артефакти од Инуит стари колку што датираат од 1700 година п.н.е.

Можете исто така да го посетите Форт Принцот од Велс, кој е национален историски локалитет и ги зачувува остатоците од тврдина во форма на starвезда од 18 век.

Национален парк возење планина

Седејќи на заливот Манитоба, разновидниот терен и пејзаж на овој национален парк и резерват е совршена претстава за различноста на истите во остатокот од провинцијата. Се состои од земјоделско земјиште во преријата, пошумено земјиште во паркот, како и некои езера и потоци. Ова исто така значи дека паркот зачувува три различни екосистеми, што го прави важен национален парк. Можете да направите многу работи додека го посетувате Националниот парк Јавачка планина, како што е посета на некои од неговите длабоки езера, како на пр Јасно езеро, Езеро Кетрин, и Длабоко Езеро, кои се сите популарен меѓу рибарите.

Можете исто така да учествувате во такви спортови на вода како пловење, кајак, кајакарство, пливање, и нуркање во вода тука Посетителите на паркот, исто така, разгледуваат некои диви животни што живеат во паркот од далечина, како што се бизони, волци, мечки, елени, елен, итн. Исто така, постојат патеки за такви рекреативни активности како одење, возење велосипед, ранци и дури и крос -кантри скијање во текот на зимите. Во просториите на паркот има и кампови, терени за голф и тениски игралишта.

Gimli

Мал рурален град во Манитоба, сместен во близина на езерото Винипег, Гимли, чие име е нордиски за „Дом на боговите“ е единствен меѓу сите канадски градови по својата исландска култураНа Тоа е затоа што Исланѓаните беа првите Европејци што некогаш се населиле во Гимли и всушност во цела Манитоба како дел од она што во тоа време се нарекувало Нов Исланд. Сега туристите одат во овој туристички град за да бидат сведоци на различните исландски знаменитости низ градот, да уживаат во популарната плажа Гимли, да шетаат по пристаништето Гимли, кое е најголемото пристаниште на езерото Винипег, а исто така е важно за комерцијалната рибарска индустрија на Гимли и да присуствуваат на многу познати фестивали што се одржуваат овде, како што е Исландскиот фестивал во Манитоба или Исландингдагурин, што се одржаа во текот на долгиот викенд на почетокот на август, што се одржува во Гимли од 1930 -тите, и на кои можете да уживате во традиционалните исландски уметнички дела, јадења , итн

Островот Хекла

Островот Хекла, во близина на Винипег, и сместен на езерото Винипег, е совршен летен одмор до природата. Дел од Провинцискиот парк Хекла-Гриндстон, која вклучува неколку други мали острови, Хекла исто така има исландска историја. Именуван по вулканскиот Планината Хекла во Исланд, овој остров денес е живописно повлекување за сите туристи кои ја посетуваат Манитоба. Има бесконечни работи што можете да ги направите овде, како што се одење на плажа, прошетка по мирниот брег, разгледување на светилникот Хекла и езерата, пешачење, голф, скијање на скијање итн. И тогаш, се разбира, тука е Одморалиште Хекла на Лејквиу, што е совршено одморалиште за поминување мирен, тивок, но забавен викенд одмор, каде што ќе добиете бања, многу ресторани, терен за голф, затворен базен, итн.

Винипег

Мост Еспланад Рил во Винипег

Еден од најпопуларните градови во Централна Канада и најголем во и главниот град на Манитоба, Винипег се наоѓа на местото каде што се спојуваат Црвената река и реката Асинибоин. Неговото име потекнува од името на езерото Винипег во близина, чие име самото потекнува од домороден јазик на кој значи матна вода. Бидејќи лежи на работ на Западна Канада, тоа е познат како Порта кон ЗападНа Има многу туристички атракции во Винипег, Како што се Вилушките, пазар кој се наоѓа во неколку историски згради кои некогаш биле користени за поправка на железницата; на Канадски музеј за човекови права, што е ново обележје во Винипег, чии галерии прикажуваат приказни за човекови права; на Музеј во Манитоба, прикажување на историјата на оваа провинција, со артефакти како фосили од диносауруси стари милиони години, и изложби за пресоздавање и прикажување на северната светлина, и стари трговски места, пловни бродови итн.

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ:
Дознај повеќе за Посета на водопадите на Нијагара на еТА Канада Виза.


Проверете ја вашата подобност за еТА Канада виза и аплицирајте за еТА Канада Виза 72 часа пред вашиот лет. Британски граѓани, Австралиски граѓани, Француски граѓани, и Државјани на Мексико може да аплицира преку Интернет за еТА Канада Виза. Доколку ви треба каква било помош или ви требаат какви било појаснувања, контактирајте го нашиот helpdesk за поддршка и водство.