Мора да ги видите местата во Монтреал

Ажурирано на Dec 06, 2023 | Канада еТА

Монтреал е најнаселен град во канадската провинција Квебек што е претежно Франкофон дел од Канада. Основано во средината на 17 век, првично го добило името Вил-Мари, што значи Град на Марија. Сегашното име е, Монтреал, сепак, е по ридот Маунт Ројал што стои во градот. Самиот град се наоѓа на островот Монтреал и на уште неколку помали острови, како што е Але Бизард. Францускиот јазик е официјален јазик во Монтреал и оној на кој им се дава примат од повеќето говорници. Всушност, тој е втор по големина француски град во светот по Париз. Иако, исто така, мора да се каже дека повеќето жители на градот се двојазични на француски и англиски јазик, а понекогаш и на други јазици.

Монтреал е прилично голем космополитски центар на Канада, но повеќето од нив туристите ги привлекува градот за тоа е музеи и други културни уметнички центри, за старите населби што зачувуваат историски градби и за другите населби со нивните чудесни и прекрасни бутици и кафулиња и ресторани кои не потсетуваат само на Париз, туку и на други европски градови како што се Италија, Португалија и Грција. Ако на одмор ќе ја истражувате Канада, ова културен главен град на Канада е место кое не можете да го пропуштите. Еве список со некои од најдобрите туристички атракции во Монтреал.

Виекс-Монтреал или Стариот Монтреал

Стариот Монтреал, сместен помеѓу крајбрежјето на реката Сент Лоренс и деловниот и трговски центар на градот Монтреал, е историски кварт во Монтреал која е основана и населена од француски доселеници во 17 век и која сè уште го задржува своето наследство и наследство во форма на згради од 17, 18 и 19 век и патеки со калдрма што му даваат изглед на француски или париски кварт. Таа е една од најстарите и најисториските урбани места може да се најдат во Канада и во остатокот од Северна Америка како добро.

Некои од најпопуларните туристички дестинации во Стариот Монтреал се Базилика Нотр Дам, која е најстарата католичка црква во Монтреал и е позната по своите импресивни кули близначки, прекрасна дрвена работа и витраж што го одзема здивот; Место Jacак-Картие, кој е плоштад познат по своите градини кои некогаш биле дел од замокот што изгорел во 1803 година, за популарен пазар каде што има уметнички предмети, занаети и сувенири, како и кафулиња и викторијански куќи; на Поан-а-Калиер, Музеј на археологијата и историја, кој е музеј за археологија и историја кој прикажува артефакти од домородните Први нации на Монтреал како и оние од британската и француската колонијална историја; и Rue Saint-Paul, најстарата улица во Монтреал.

Ardардин ботаник или ботаничка градина

A Национално историско место во Канада, Ботаничките градини во Монтреал, се наоѓаат во земјата свртена кон градот Олимписки стадион и се состојат од 30 тематски градини и 10 пластеници со такви колекции и објекти што е една од најзначајни ботанички градини во целиот свет. Овие градини претставуваат најголема клима во светот и вклучуваат сè, од јапонски и кинески градини до оние со лековити, па дури и токсични растенија. Исто така е значајно затоа што има специфична градина за растенија што растат народите на Првите нации во Канада. Освен растенија, постои и ан инсектариум со живи инсекти, ан дендрариуми со живи дрвја и неколку езерца со многу видови птици.

Парк Jeanан Драпе

Парк Jeanан Драпе Монтреал

Ова е името дадено на двата острови Островот Света Елена и вештачки остров Нотр Дам кога се групираат заедно. Тие се познати по Светскиот саем што се одржа овде во 1967 година познат како Меѓународна и универзална изложба или Експо 67. Всушност, Нотр Дам е вештачки остров кој е изграден специјално за изложбата, па дури и Света Елена е вештачки проширен. Двата острови заедно го добија името Jeanан Драпе по човекот кој беше градоначалник на Монтреал во 1967 година и кој го иницираше Експо 67. Паркот е најпознат меѓу туристите по Ра Ронде, забавен парк; Биосфера, музеј за животна средина, изграден во форма на сфера со геодетска купола направена од решетка; Музеј Стјуарт; Басин Олимпик, каде се случија настаните со веслање на Олимписките игри; и курс на трка.

Музеј на уметностите во Музејот или музејот на ликовната уметност

Музеј на ликовни уметности Монтреал

Музејот за ликовни уметности во Монтреал на ММФА е најстариот и најголемиот музеј во Канада и нејзините огромни збирки слики, скулптури и уметност на нови медиуми, што претставува огромно поле во областа на уметностите во дигиталниот 21 век, вклучува обемни дела, како што се ремек-дела од важни европски сликари, како и скулптори, од стари мајстори до реалисти до импресионисти до модернисти; парчиња кои покажуваат Светски култури и медитеранска археологија; и исто така африканска, азиска, исламска и северно-јужноамериканска уметност. Поделен е на пет павилјони, посветени на различни области на уметноста, како што се едни на модерната и современата уметност, други на археологијата и античката уметност, други на канадската, а други на меѓународната или светската уметност. Ако воопшто ве интересира уметност, ова е а мора да се види место во Канада.

Кинески

Кина Таун Монтреал

Ова е Кинеско соседство во Монтреал тоа било изградено за првпат во втората половина на 19 век од кинеските работници кои се преселиле во канадските градови откако мигрирале во Канада за да работат во рудниците во земјата и да ја изградат својата пруга. Соседството е исполнето со кинески и други азиски ресторани, пазари за храна, продавници и исто така центри во заедницата. Туристите од сите дела уживаат во уникатното етничко соседство, но ако ја посетите Канада од источноазиска земја, особено би го сметале за интересно место.

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ:
Мора да ја видите Британска Колумбија.


Проверете ја вашата подобност за еТА Канада виза и аплицирајте за еТА Канада Виза 72 часа пред вашиот лет. Британски граѓани, Австралиски граѓани, Француски граѓани, и Португалски граѓани може да аплицира преку Интернет за еТА Канада Виза. Доколку ви треба каква било помош или ви требаат какви било појаснувања, контактирајте го нашиот helpdesk за поддршка и водство.