Туристички водич за Атлантик Канада

Ажурирано на Dec 06, 2023 | Канада еТА

Поморските провинции на Канада се состојат од најисточните провинции на земјата, кои ги вклучуваат Нова Шкотска, Њу Бранзвик и островот Принц Едвард. Заедно со провинцијата Њуфаундленд и Лабрадор, овие најисточни провинции на Канада го сочинуваат регионот наречен Атлантик Канада.

Овие крајно источни региони на земјата, иако се активни во различни основни индустрии и риболов, се главен извор на туризам во земјата.

Иако се домаќини на различни прекрасни локации, целосна е можност мнозинството патници да заборават на нивното постоење и честопати може да ги пропуштат овие прекрасни места при нивната посета на Канада.

Но, во земја каде прекрасните глетки се секојдневна работа, неверојатните знаменитости на Атлантик Канада може само да ја подобрат вашата дефиниција за убавина.

Стариот град Луненбург

Само една од двете урбани заедници во Северна Америка означена како светско наследство на УНЕСКО, Луненбург е еден од канадските пристанишни градови сместен крај брегот на шарената Нова Шкотска.

Со многу работи што треба да се истражат во овој живописен рурален град, посетата на рибарскиот музеј на Атлантикот ќе биде спомен назад кон поморската историја на Луненбург. Прекрасните погледи на Пристаништето Луненбург со траекти опуштени на неговите брегови се совршени погледи за одмор.

И бидејќи патувањето во крајбрежен град не е завршено без посета на плажа, блиската плажа Хиртл, со три километри долг брег на песок, е подготвена да ги даде најдобрите летни вибрации!

Главните градови

Се смета за еден од најголемите градови во провинцијата, Свети Јован е исто така главен град на провинцијата Newуфаундленд и Лабрадор.

Одлична комбинација на луксуз и шарм на стариот свет, градот е познат по шарените улици како и многуте историски локалитети лоцирани на секој чекор од овој град стар 500 години, кој се смета за најстариот во Новиот свет.

Но, овој историски град на најисточната страна на Канада не е само место покриено само со музеи и историја, туку е полно со одлични шопинг и ресторани лоцирани по неговите проодни улици.

Сигнал Хил, Со поглед на градот Сент Johnsонс е уште едно популарно национално историско место кое нуди импресивни погледи на Атлантскиот океан и неговите околни брегови.

За одмор од музеите и историјата на местото, доживејте го туристичкиот шарм на градот во централното градско подрачје, кое е едно од местата за да бидете сведоци на мали шарени куќи и улици со ресторани на овој мал град

Највисоки плимата и осеката

Сместен помеѓу провинциите Newу Бранзвик и Нова Шкотска, Заливот Фунди е познат по екстремно високиот опсег на плимата, очигледно највисокиот во светот. Најдобар начин да се доживее Заливот Фунди е долж крајбрежјето и плажите, со фосилни записи кои датираат од милиони години!

Иако е област со висока плима, можеби не е секогаш препорачливо да одите на пливање, но за сценско натопи во чистите води, областа има и многу плимни базени и острови.

Плажите во провинцијата Newу Бранзвик се исто така едни од најтоплите во земјата што ја прават водата жариште на биолошката разновидност.

Заливот Фунди со прекрасните брегови и единствената крајбрежна средина е исто така познат по бројните геолошки откритија и морскиот живот. Националниот парк Фонди, сместен на овој дел од Источна Канада, е познат по своите невообичаено високи и брзи плими, највисокото познато на кое било друго место на земјата!

Со поглед на солидно крајбрежје, највисоки плими во светот и голем број водопади, патувањето низ овој национален парк можеби не е исто како и сите други.

Атлантик Канада

Неверојатен див свет

Атлантик Канада е дом на неколку видови китови домородни во регионот, заедно со бројни ретки копнени животни на кои може да се види само од оваа страна на светот.

Со некои од најубавите локации во овој најстар дел на Канада, сигурно не треба да го оставите дивиот свет неистражен под претпоставка дека чудата на природата ќе бидат скриени само некаде далечно и непогодни за живеење.

 Напротив, во Атлантик Канада, бројни национални паркови и живописни возења ќе бидат ваш придружник во истражувањето на оваа прекрасна земја.

Возете низ Кабот Трејл, една од најживописните дестинации во светот со прекрасните океански глеткии погледи на висорамнините Кејп Бретон. Возењето низ оваа живописна патека може да ве остави без зборови за канадските чуда.

Патот минува низ зачудувачки диви животни, неверојатен поглед на океанот и мали канадски села далеку затскриени од остатокот од светот. И оттогаш светилникот е дополнителен шарм на погледот на океанот, посетете го најубавиот светилник во земјата сместен во Пегис Коув, мало селско село на далечниот исток на Нова Шкотска. 

Патување од ваков вид низ најисточниот дел на Северна Америка би било единствено искуство за патување. И откако ќе стигнете толку далеку на исток од Канада, најверојатно ќе видите с everything, од ново до старо, па дури и античка страна на Северна Америка!

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ:
Ние превиозно ги опфативме Нова Шкотска и Луненберг Најдобри места за доживување на канадската дивина.


Проверете ја вашата подобност за еТА Канада виза и аплицирајте за еТА Канада Виза 72 часа пред вашиот лет. Британски граѓани, Израелски државјани, Државјани на Шпанија, и Државјани на Мексико може да аплицира онлајн за eTA Canada Visa.