Најпопуларни локации за скијање во Канада

Ажурирано на Feb 28, 2024 | Канада еТА

Како земја на ладни и завеани врвови, со зими кои траат скоро половина од годината во многу региони, Канада е совршено место за многу зимски спортови, еден од нив е скијањето. Всушност, скијањето стана една од најпопуларните рекреативни активности што привлекува туристи од целиот свет во Канада.

Канада е навистина една од врвните дестинации во светот за скијање. Можете да скијате во скоро сите градови и провинции во Канада, но местата во Канада кои се најпознати по нивните скијачки одморалишта се британска Колумбија, Алберта, Квебек, и Онтарио. The skiing season in all these places lasts as long as the winter season does, and even through spring in places where it remains relatively colder, which is from November till April or May.

The wonderland that Canada turns into in winter and the beautiful landscapes found all across the country will ensure you have a pleasant vacation here. Make it more fun by spending it at one of Canada’s famous skiing resorts. Here are the top skiing resorts you can go to for a skiing holiday in Canada.

Вистлер Блеккомб, Британска Колумбија

This is only one ski resort among the numerous ones in British Columbia. BC has the most number of them in all of Canada, but Whistler is the most famous of them all because it is the largest and најпопуларниот ски-центар во веројатно цела Северна Америка. Одморалиштето е толку големо, со над а сто патеки за скијање, и толку полн со туристи што се чини како ски град само по себе.

It is only two hours away from Ванкувер, hence easily accessible. It is also known all over the world because some of the Зимска Олимпијада 2010 година took place here. Its two mountains, Вистлер и Блеккомб, имаат речиси европски изглед за нив, поради што ски-центарот привлекува толку многу меѓународни туристи. Овде врнежите од снег траат од средината на ноември до мај, што значи соодветна, долга скијачка сезона. Even if you’re not a skier yourself the snowy landscape and the many spas, ресторани, and other recreational activities offered to families would make this a good holiday destination in Canada.

Сонцето Пикс, Британска Колумбија

Сонцето Пикс, Британска Колумбија

Банф е мал туристички град, опкружен со Карпестите Планини, што е уште еден популарна канадска скијачка дестинација за туристи. In summers the town functions as a gateway to the mountainous national parks that enrich Canada's natural wonders. But in the winters, with snow lasting almost as long as it does in Whistler, although the town is less busy, it becomes exclusively a skiing resort. The skiing area is mostly part of the Националниот парк Банф и вклучува три планински одморалишта: Сонцето Банф, кој е на само 15 минути возење од градот Банф, и кој сам поседува илјадници хектари терен за скијање и има трки и за почетници и за експерти; Лејк Луис, кој исто така е еден од најголемите скијачки центри во Северна Америка, со спектакуларен пејзаж; и Планина Норквеј, што е добро за почетници. Овие три скијачки центри во Банф честопати се заедно популарно познати како Биг 3. Овие падини исто така некогаш биле место на Зимските олимписки игри во 1988 година и се познати ширум светот по тој настан. Банф е исто така еден од Веб-страници на светско наследство на УНЕСКО во Канада.

Мон Тремблант, Квебек

Quebec does not have peaks as huge as those in British Columbia but this province in Canada also has some popular ski resorts. And it is closer to Canada's East Coast. If you are going on a trip to Montreal or Quebec City then you should take a ski trip detour to the most популарно скијачко одморалиште во близина, што е Монт Тремблант, which is nestled in the Laurentian Mountains just outside Montreal. At the foot of the mountain, beside Lake Tremblant, is a little ski village that resembles the Alpine villages of Europe with cobblestone streets and colourful, vibrant buildings. It’s also interesting that this is the втор најстар скијачки центар во цела Северна Америка, датира од 1939 година, иако сега е добро развиен и а премиерна меѓународна скијачка дестинација во Канада.

Сина планина, Онтарио

Ова е најголем ски-центар во Онтарио, нудејќи им не само скијање на туристите, туку и други рекреативни активности и зимски спортови, како што се цевки за снег, лизгање на мраз, итн. Сместено покрај Грузискиот залив, го опфаќа Нијагара Ескарпмент, which is the cliff from which the Niagara River cascades down to Нијагарините водопади. At the base of it is the Blue Mountain Village which is a ski village where most tourists coming to ski in Blue Mountain resort find lodgings for themselves. The resort is only two hours away from Торонто and thus easily accessible from there

Лејк Луиз, Алберта

Езерото Луиз се наоѓа на помалку од еден час возење од прекрасниот град Банф. Оваа локација за скијање е едно од најпознатите скијачки одморалишта во земјата поради божествените падини, прекрасните погледи и неверојатните околни планински/пејсажни предели. Локацијата за скијање Лејк Луиз е совршена за сите видови скијачки ентузијасти. Без оглед на нивото на вашата експертиза дали сте почетник кој се надева дека ќе научи додека се забавувате или сте експерт скијач, оваа дестинација треба да биде на вашата листа! Скијачкиот терен што го нуди скијачкиот центар Лејк Луиз е распространет на 4,200 хектари снежна земја. Ве молиме имајте предвид дека Лејк Луиз е дел од следните програми-

  • Планинска колективна програма за премин.
  • Програма за IKON pass.

Овде, ентузијастичките скијачи можат да бидат сведоци на возбудлива комбинација од алпски чинии, стрмни, улички, добро одржувани патеки итн.

Голема бела, Британска Колумбија

Дали знаевте дека скијачкиот центар Big White лоциран во Британска Колумбија е добро познат по своите прекрасни денови во прав (сув снег кој обезбедува пријатно и непречено искуство за љубителите на зимските спортови)? Со терен за скијање и за професионални скијачи и за посвежи скијачи, скијачкото одморалиште Big White е фантастична локација за семејно скијање со бројни објекти со врвна оцена и сместувања за скијање и скијање. Распослано на 2,700 хектари снежна земја, ова место е обично живописно и блескаво во текот на ноќта. За да добиете најдобри погледи, мора да се истражат падините околу селата. Надвор од скијачките ридови, на скијачите ќе им бидат понудени одлични шанси да се впуштат во активности преполни со авантури, како што се

  • Цевки.
  • Возење со моторни санки.
  • Санкање со кучиња.
  • Качување на мраз и многу повеќе!

Секоја година, на локацијата за скијање Биг Бела има над дваесет и шест метри снег.

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ:
Niagara Falls is a small, pleasant city in Ontario, Canada, which lies on the bank of the Niagara River, and which is known for the famous natural spectacle created by the three waterfalls grouped together as Нијагарините водопади.


Проверете ја вашата подобност за еТА Канада виза и аплицирајте за еТА Канада Виза 72 часа пред вашиот лет. Процес на апликација за виза еТА Канада е прилично јасен.