Канадски десерти и слатки јадења што ги сакаат туристите

Земјата е позната по својата извонредна порција на десерти, кои се движат уште од античките денови на француските и британските доселеници. Рецептите еволуираа со текот на времето и се додадени состојки, но идејата за некои десерти остана иста.

Луѓето кои имаат слатко, само ја разбираат вистинската важност на десертите. Додека другите имаат десерт како после оброк или заради него, луѓето кои се слатки ентузијасти уживаат во дегустација и разбирање на различни десерти низ целата планета. Ако сте таква личност која почитува и истражува различни десерти, тогаш Канада ќе биде рајско патување за вас. Земјата е позната по својата извонредна порција на десерти, кои се движат уште од античките денови на француските и британските доселеници. Рецептите еволуираа со текот на времето и се додадени состојки, но идејата за некои десерти остана иста. Всушност, за одредени рецепти постапката или состојките не се ни малку променети! Во повеќето кафулиња и ресторани во Канада, ќе најдете широк спектар на печени/непечени десерти за истражување. Погрижете се да ги добиете најдобрите!

Различни региони на Канада се специјализирани за различни десерти. Еве курирана листа на сите оние десерти кои ја препознаваат канадската култура и традиција. Доколку случајно наидете на некој од десертите споменати подолу, пробајте ги. Добар апетит!

Путни курви

Десерт путер курва

Како што ќе зачекорите во источниот брег на Канада, сите ваши очи ќе се потпираат на курвите со путер. Почнувајќи од добро познатите пекари во градот до заедничка продавница, секое место мириса на топли тартови со путер, доволно топло за да ве стопи. Тартовите се направени од тесто, генерално засладени со јаворов сируп и се наоѓаат на трпезите на секоја среќна пригода што се случува низ Канада . Тартот претставува традиционална канадска храна и постои со векови, рецептот им бил пренесен на помладите генерации од нивните врсници, а нивните врсници повторно го добиле од нивните претходници. Тартот е вообичаен деликатес познат и приготвен во секој дом во Канада, скоро сите баби знаат да го промешат тенџерето и брзо да подготват слатки курви со путер за своите семејства.

Нанаимо бар

Забавниот дел за барот Нанаимо е тоа што овој десерт не се пече и се смета за еден од најиконите и најспектакуларните канадски десерти. Рецептот и името на десертот потекнуваат од градот каде што е измислен - Нанаимо Британска Колумбија, сместен на западниот брег на Канада. Дебел слој од засладен крем е сместен помеѓу два дебели слоја чоколадна ганаш. Доколку сте љубители на чоколадни десерти, тогаш овој деликатес е задолжително да го пробате. Тоа е трослојно небесно задоволство за љубителите на десерти како тартот со путер.

Дури и барот Нанаимо започна од кујната на баба, подоцна со текот на времето и еволуцијата, десертот малку се трансформираше. Но, рецептот и постапката на овој десерт остануваат исти до денес. Во денешно време дури ви нудат различни вкусови за кафеана. Вкусови како путер од кикирики, нане, ванила, црвено кадифе, мока и други. Барот Нанаимо е измислен во 1953 година според познатите записи.

Грофта од боровинки

Десерт боровинки грант

Единствениот десерт што може да ве извлече од вашето незадоволно расположение е грофта од боровинки. Сигурно се прашувате зошто името „Грнат“ е доделен на десерт? Тоа е затоа што во атлантските региони на Канада се произведуваат тони боровинки кои кога бавно се варат обично испуштаат рикачки звук и така го добиле името Blueberry Grunt. Раните француски доселеници имале нешто за боровинки и ги готвеле овие бобинки во слатки десерти. Еден од нивните патент деликатеси што треба да се сервира на масата ќе биде Blueberry Grunt. Се прави од едноставни бисквити или обично тесто и за многумина е летен десерт од минатото.

Десертот понекогаш се служи и со засладен крем само за да се додаде целокупната сладост на обично подготвените боровинки. Некои ресторани и кафулиња во Канада исто така го служат деликатесот со топка крем од ванила или чоколаден сладолед.

Флапер пита

Без сомнение може да претпоставите дека Flapper Pie е кралица на сите десертни пити од Prairie. Обично се подготвува со густа кора за крекер од Греам која го покрива густиот кремаст фил одоздола. Питата генерално се прелива со флук крем или меренга. Оваа пита од прерии што го топи срцето била измислена во градот Алберта и се сметала за најдобра пита според она што ќе дојде од фармата. Тоа беше така затоа што состојките на питата не беа сезонски и можеа да се подготват и послужат во секој период од годината. Луѓето се уште се сомнителни за името на питата. Од каде потекнува името Flappers? Дали затоа што беше толку лесно да се подготви, тоа беше само задача на пекарите во кујната? Никој не е сигурен во одговорот, но ако сакате да бидете сигурни во вкусниот вкус на питата, тогаш треба да залак додека сте таму.

Саскатун Бери пита

Saskatoon Berry Pies се многу слични на Blue Berry Grunts, единствената разлика е во бобинките од кои се подготвуваат Saskatoon Berry Pies се подготвуваат од јуни бобинки (називот го добиваат од месецот во кој е роден) и се исклучително зашеќерени по вкус. . Бобинката е богата со антиоксиданси и му дава хранлив поттик на вашето тело. Вкусот, верувајте ни, е патување до небото. Иако јунските бобинки се наоѓаат само во јуни и јули, питата е многу љубезно подготвена и им служи на луѓето во текот на целата година. Ова е поради популарната побарувачка за десерт. Значи, ако случајно наидете на Saskatoon Berry Pie, треба да го пробате.

Бивер опашки

Десерт Бивер опашки

Дали знаевте дека националното животно на Канада е Бивер? Да, тоа е точно и овој деликатес Beaver's Tails е подготвен во името и обликот на Beaver's Tail. Слаткото се подготвува од вообичаеното тесто кое потоа се посипува со цимет во прав и М&М. Тестото прво се отсекува и се обликува во форма на опашка од дабар, а потоа формата лесно се пржи. Деликатесот првпат беше препознаен во 1978 година од Грант и Пан Хукер во градот Онтарио и оттогаш десертот се сака и се голта од град до град во Канада.

Овој деликатес дури успеа да го привлече претседателот Барак Обама за брзо залак во неговата официјална посета во 2009 година. Додека преливот со цимет во прав е најчестиот прелив од сите, во денешно време, кафулињата и рестораните дури го украсуваат деликатесот со сируп од лимон и јаворов путер, мед, сладолед од ванила, сирење, јагоди, а понекогаш дури и со јастог! Можете ли да ја замислите еволуцијата на опашката на Бивер?

Pouding Chomeur

Додека изгледот на пустината може да биде примамлива, таа има темна историја за своето име. Името буквално се преведува на „Пудинг на невработен човек' на француски, што значи пудинг на сиромав. Десертот бил развиен од работнички во фабриките за време на Големата депресија во Квебек. Подготовката на десертот не е ништо екстравагантно, туку исклучително едноставно и има првенствено вкус на торта. Пред сервирање на деликатесот, се капе или во врела карамела или јаворов сируп што помага колачот да се навлажни и стопи.

Тортата е многу вообичаен деликатес кој се служи и се консумира низ цела Канада, не само во ресторани и кафулиња, туку и подготвени од мажи и жени дома. Многу вообичаено и неопходно послужување во секоја среќна пригода во земјата. Ако развиете вкус за десертот, можете и вие да ја научите неговата подготовка и да го пробате дома!

Сладолед од тигар опашка

Овој патент замрзнат десерт од Канада е невозможно да се најде на кое било друго место во светот. Десертот се служи како сладолед од портокал кој е обвиткан со ленти од црн ликер за да се создаде впечаток на тигарски пруги. Сладоледот со ленти доби обожаватели низ Канада во салоните за сладолед во периодот од средината на крајот на 20 век (1950-тите-1970-тите). Иако десертот сега е надвор од пазарот и не е баш поволен избор за десерт, дури и денес сè уште се продава од големи трговци на мало како Kawartha Dairy и Loblaws. Ова не е затоа што е јавната побарувачка, туку шанса за некои кои сè уште сакаат да живеат во носталгичната магија. Ако случајно ја посетите Канада, сигурно можете еднаш да го пробате ова задоволство што исчезнува.

Сладок Банок

Десерт сладок Bannock

Sweet Bannock е врвната храна на Канаѓаните. Тоа е она слатко задоволство кое веднаш ќе ве натера да се чувствувате подобро, без разлика каква е вашата ситуација. Јадењето се подготвува на многу едноставен и елегантен начин, со користење на растенија, пченка, брашно, маст, солена вода и други состојки по дискреција на готвачот. Овој конкретен десерт од Канада се наоѓа низ целата земја и е исто така вообичаено домашно уживање. Пред сервирање, десертот се украсува со шеќер од цимет а лебот се пече со свежи бобинки. Тоа е многу старо јадење и рецептот е развиен во почетокот на 1900-тите. Ако сакате да имате нешто што не е толку зашеќерено и исто така служи за целта на сладок десерт, тогаш треба целосно да одите на Sweet Bannock.

Тарте О Сукре (Шеќерна пита)

Канаѓаните го должат Tarte au Sucre на своето француско наследство. Деликатесот потекнува од провинцијата Квебек. Во тие денови кога кафеавиот шеќер беше тешко да се најде, пекарите користеа јаворов сируп како најпосакуван и лесно достапен засладувач за раните француски доселеници. Јаворовиот сируп беше истурен во тесто од дебела павлака, јајца, брашно од путер и сирење со духот на Квебек и се истури во питата со шеќерен крем. Поради популарноста на Tarte au Sucre, деликатесот се подготвува и служи во текот на целата година и е патентно јадење кое се служи на сите празници во сите куќи во Канада.

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ:
Секој што ја посетува Канада за прв пат веројатно би сакал да се запознае со канадската култура и општество за кое се вели дека е едно од најпрогресивните и мултикултурните во западниот свет. Водич за разбирање на канадската култура.


Проверете ја вашата подобност за еТА Канада виза и аплицирајте за еТА Канада Виза 72 часа пред вашиот лет. Британски граѓани, Италијански граѓани, Државјани на Шпанија, Израелски државјани Носители на зелена карта на САД може да аплицира онлајн за eTA Canada Visa.