Водич за патување до Нијагарините водопади

Ажурирано на Dec 06, 2023 | Канада еТА

Величествените Нијагарини водопади многумина го сметаат за осмо светско чудо. И покрај тоа што водопадите не се исклучително високи, лудата количина на вода што тече над нив го прави меѓу најмоќните водопади во Северна Америка.

По должината на границата на Канада и Соединетите Американски Држави се наоѓа град наречен по низата високи водопади. Градот претставува долина долга 11 километри, издлабена пред илјадници години од моќниците Реката Нијагара кој е познат како Нијагарината клисура што одвојува Канада и САД. 

На јужниот крај на клисурата лежи познатото и величествено Нијагарините водопади кој според многумина е осмото светско чудо. И покрај тоа што водопадите не се исклучително високи, лудото количество вода што тече над нив го прави меѓу најмоќните водопади во Северна Америка што ги плени љубителите на патувања кои се собираат овде од сите краеви на Земјата само за да му се восхитуваат на стравопочитта. убавината на водопадите и сведочете на природата во нејзината најжестока и најубава. 

Сместени на реката Нијагара помеѓу Онтарио, Канада и државата Њујорк, Нијагарините водопади се состојат од три посебни водопади кои се здружуваат за да го формираат најголемиот водопад во светот. Водопадите на потковица од 164 метри, познат и како Канадски водопади, лежи на канадската страна, додека другите два, водопадите за невестински превез и американските водопади, лежат во рамките на американската страна.

Целокупната атракција на Нијагарините водопади нуди разновидни активности за сите видови патници со различни интереси и го прави златото за фотографија. Од возења со хеликоптер до крстарења со брод, од неверојатни места за јадење до сведочење на прекрасните светлосни шоуа, посетата на Нијагарините водопади е можност што не смее да се пропушти еднаш во животот. Дали веќе сте почнале да се замислувате себеси како стоите на платформа за гледање над Нијагарините водопади, сведок на визуелното уживање на водите на реката Нијагара како се уриваат додека сончевата светлина создава виножито во водата? Но, зошто да се ограничите само да замислувате кога можете да ја видите оваа прекрасна глетка со свои очи!? И ако сте збунети околу тоа како да го направите тоа, составивме информации што треба да ги земете предвид додека го планирате вашиот одмор. Овие совети ќе ви помогнат да одлучите која страна на Нијагарините водопади да ги посетите, најдобрите места за престој и јадење, најдобро време за посета на водопадите, а исто така и логистика за тоа како да стигнете до водопадите.

Посетата на Канада никогаш не била полесна откако Владата на Канада го воведе поедноставен и рационализиран процес за добивање електронско овластување за патување или Канада Виза онлајн. Канада Виза онлајн е електронско овластување за патување или патна дозвола за посета на Канада за временски период помал од 6 месеци. Меѓународните посетители мора да имаат канадска eTA за да можат да влезат во Канада и да ја истражат оваа неверојатна земја. Странските државјани можат да аплицираат за Апликација за виза за Канада за неколку минути. Процес за аплицирање за виза за Канада е автоматизирана, едноставна и целосно онлајн.

Каде се наоѓаат Нијагарините водопади?

Нијагарините водопади се наоѓаат на јужниот крај на клисурата на Нијагара помеѓу провинцијата Онтарио, Канада и Њујорк по должината на реката Нијагара, која тече помеѓу Големите езера, Езерото Онтарио Езеро Ири. Најголемиот од трите, Horseshoe Falls, се наоѓа на канадската страна на Нијагарините водопади, помеѓу островот Коза и Тајбл Рок. Американските водопади на американската страна на Нијагарините водопади се наоѓаат лево од водопадите Потковица, во Соединетите Држави сместени помеѓу Проспект Поинт и островот Луна. Најмалиот водопад, The Bridal Veil, е исто така на страната на САД, одвоен од Американските водопади со островот Луна и од водопадите потковица со островот Коза. Најблискиот град до Нијагарините водопади од САД е Бафало, државата Њујорк, на околу 20 милји. Посетителите од Канада можат да тргнат од Торонто кој е оддалечен приближно 90 милји.

Зошто да ги посетите Нијагарините водопади?

Ако ги сакате водопадите, тогаш очигледно ќе ги сакате Нијагарините водопади, познати по својата исклучителна ширина, моќ и убавина. Нијагарините водопади се состојат од три водопади, водопади потковица, американски водопади и водопади за невестински превез, кои се комбинираат за да создадат најголема стапка на проток на вода од кој било водопад во светот. Водопадите создаваат епска визуелност поради магливата магла создадена поради големата брзина со која паѓа реката. 

Потковица водопади е најпознатиот и најголемиот од сите три водопади и е именуван по неговата препознатлива форма на потковица. Водопадите за невестински превез, иако најмали, се убави и изгледаат како „невестински превез'. Американскиот водопад е во форма „W“ и свети во повеќебојни бои секоја вечер. Регионот Нијагара е познат по своите наградувани вина; вклучувајќи го и уникатното ледено вино, затоа може да се најдат десетици винарии со соби за дегустација среде хектари прекрасни лозја од двете страни. 

Нијагарините водопади се класична дестинација за меден месец, бидејќи сведочењето на прекрасните водопади и потоа шетањето низ ледените вински лозја со вашата сродна душа е навистина романтично. Паровите и семејствата исто така можат да уживаат во бујниот пејзаж на Ботанички градини во паркови Нијагара. Ако сте ентузијаст за голф, тогаш би биле среќни да знаете дека прекрасниот пејзаж на областа Нијагара е дом на некои од најдобрите канадски терени за голф. Има и неколку продавници за сувенири кои создаваат незаборавно искуство за посетителите. Слободно може да се каже дека овој прекрасен приказ на природата е глетка што треба да ја доживеете барем еднаш во животот.

Работи што треба да ги земете предвид пред патувањето

Упатувањето кон Нијагарините водопади е дефинитивно возбудлива мисла; сепак, постојат неколку важни работи што треба да се земат предвид за да се има плодно искуство на водопадите. Како што веќе споменавме, можете да ги посетите Нијагарините водопади од САД и Канада. Тешко е да се каже дали едната страна на водопадот е подобра во споредба со другата. Канадската страна на Нијагарините водопади нуди најдобар поглед на водопадите; сепак, тоа е високо комерцијализирано искуство и предизвикува посетителите да трошат повеќе. Погодноста во однос на сместувањето, опциите за храна и друга забава го прави попривлечен. Американската страна овозможува поорганско доживување на спектакуларните природни области. Канадската страна има подобар агол за гледање на водопадите потковица, додека американската страна обезбедува поглед одблиску на Американските водопади.

Посетителите од канадска или американска националност можат лесно да ја преминат границата за да ги посетат водопадите од двете страни; се што е потребно е пасош или возачка дозвола како доказ за идентитет. Сепак, посетителите кои немаат канадско или американско државјанство ќе мора да добијат виза за двете земји за да ги посетат двете страни на Нијагарините водопади. Доколку сакате да ја посетите само едната страна, доволна е виза за таа земја.

Главните атракции на Нијагарините водопади

Нијагарините водопади Нијагарините водопади

1. Возење со хеликоптер, Канада -

Посетителите од Канада можат да ги искористат предностите на неколкуте достапни можности за возење со хеликоптер за да обезбедат уникатно и спектакуларно искуство на издигнување над турбулентните водопади. Освен птичја перспектива на Нијагарините водопади, летот на посетителите им овозможува и возбудлив поглед на другите природни и вештачки чуда на Нијагара, како на пр. Паркот на кралицата Викторија, кулата Скајлон и целото Торонто, создавајќи незаборавно сеќавање. 

2. Патување зад водопадите, Канада -

„Патување зад водопадите“ е една од врвните атракции на Нијагарините водопади во основата на канадските потковица водопади што обезбедува поглед од зад сцената на моќните Нијагарини водопади. Ве води зад водопадите Потковица, а потоа започнува со возење со лифт што се спушта околу 125 стапки низ камениот камен до подземните тунели на палубата за набљудување што гледа на магијата на доживување на водопадите Потковица од зад каскадните води.

3. White Water Walk, Канада -

Во White Water Walk, можете да се восхитувате на немилосрдната моќ и убавина на природата. Можете да се качите со лифт до основата на клисурата на Нијагара каде што можете да одите по патеката во непосредна близина на моќните брзаци на реката Нијагара и да ја доживеете возбудата да се биде на работ на реката. Оваа атракција на Нијагарините водопади нуди неверојатен поглед на Нијагарините водопади и Вителот подолу.

4. Ботаничка градина и конзерваториум за пеперутки Нијагари Паркови, Канада -

Ако сакате да се одморите од татнежот на громогласните Нијагарини водопади, тогаш посетата на бујните преполни градини и наградуваните пејзажи во Ботаничката градина и конзерваториумот за пеперутки е совршена идеја. Ова место е прекрасно со енергичните сезонски цветови по мирните патеки за пешачење кои прикажуваат една од најдобрите колекции на дрвја во Канада. Во текот на летото, достапни се тури со водени коњи и кочии за истражување на 100 хектари од оваа живописна градина. Градините се дом и на Конзерваториумот за пеперутки, во кој има илјадници егзотични пеперутки кои треперат меѓу цветовите со светли бои.

5. Слугинката на маглата, САД -

Maid of the Mist е туристичка тура со брод на Нијагарините водопади, која овозможува возење со ферибот по клисурата на Нијагара во канадските води со цел да се обезбеди спектакуларен поглед на водопадите. Патувањето започнува во Кула за набудување каде што опремата за дожд што може да се рециклира бесплатно се обезбедува бидејќи забивањето под водопадот е највозбудливиот дел од атракцијата. Бродот поминува покрај базата на Американските водопади, до базата на прекрасните водопади потковица, нудејќи фантастичен поглед на патот. 

6. Пештера на ветровите, САД -

Пештерата на ветровите е серија од дрвени платформи и патеки кои ве водат до основата на водопадите за невестински превез. Возењето со лифт би ве одвело околу 175 стапки длабоко до клисурата на Нијагара, која инспирира стравопочит, а откако ќе излезете од пештерата на лифтот, можете да одите преку низа дрвени патеки до познатите водопади за невестински превез, кои исто така се нарекуваат „Палубата за урагани“ поради условите слични на невреме. Напливите води се наѕираат над вас, па затоа треба да бидете подготвени да се натопите, а исто така да ги носите вашите пончо и чевлите со добра влечна сила за да одите по лизгави патеки.

7. Олд Форт Нијагара, САД -

Ако сте љубител на историјата, тогаш можете да посетите една од најисториските атракции во Нијагарините водопади Youngstown, каде што реката Нијагара се влева во езерото Онтарио. Изграден од страна на Француска империја во 17 век, ова утврдување е едно од најстарите постојано окупирани воени локации во Северна Америка. Посетителите можат да ги истражуваат собите за барут, армиските касарни и вековните топови со цел да ја разберат историјата на оваа стара и прекрасна тврдина која служела како стратешка гледна точка за воените сили во текот на четири века. Исто така, обезбедува прекрасен поглед на реката Нијагара и езерото Онтарио во Канада.

8. Светло шоу на Нијагарините водопади -

Секоја вечер додека сонцето заоѓа; Ноќните атракции на Нијагарините водопади оживуваат бидејќи трите водопади што ги сочинуваат Нијагарините водопади се трансформираат во неверојатна, шарена вода и светло ремек-дело. Блескавите води ја издигнуваат убавината на моќните водопади за време на ноќното светлосно шоу. Стотици LED светилки сместени на различни локации низ Нијагарината клисура создаваат низа бои заедно со познатиот огномет, нудејќи поглед кој го одзема здивот. Нијагарините водопади се исто така осветлени за време на празници и значајни прилики.

Кога е најдобро време за посета на Нијагарините водопади?

Иако Нијагарините водопади се дефинитивно убави во секое време од годината, летните месеци од јуни до август се сметаат за најдобро време за посета на Нијагарините водопади. Сепак, подобро е да изберете сезона во зависност од видот на активности во кои сакате да се занесете и атракциите што сакате да ги видите. Лето е шпицот на сезоната, сите туристички атракции остануваат отворени во летните месеци, но исто така е и најгусто време за посета и може да биде исклучително топло. Но, со маглата и ветриштата од Нијагарините водопади, воздухот се чувствува поладен и може да направи да се чувствувате добро на топол ден. Дополнителна придобивка од посетата во текот на летото е тоа што можете да ги искористите предностите на Откријте го шатлот Нијагара, кој е бесплатен и оперативен само во текот на летните месеци, бидејќи ќе го олесни патувањето помеѓу атракции на Нијагарините водопади.

Посета за време на пролетна сезона исто така е одлично бидејќи можете да видите некои од туристичките атракции и да добиете поевтина цена за хотел. Местата не се преполни како во летните месеци. Можете исто така да уживате во бујното зеленило и шарените цветови во Ботаничките градини. Со оглед на фактот дека Канада се смета за Голем бел север, разбирливо е тоа зима гледа температури под нула, што предизвикува неколку атракции, како што се тури со брод со помош на магла, да се затворат.

Каде да останете во Нијагарините водопади?

За да уживате во убавото осветлување и огномет во вечерните часови, се советува да поминете барем една ноќ во Нијагарините водопади. Посетителите ќе можат да најдат мноштво опции за хотели за секој буџет во Нијагарините водопади. Хотелите сепак се скапи за време на шпицот на сезоната, т.е. лето, па затоа се советува да направите резервации однапред. Канадската страна нуди опции за сместување, од луксузни хотели до одмори во кампување за да одговараат на секоја потреба. Мериот е познат по својот прекрасен поглед на Нијагарините водопади и фантастичната услуга. Апартмани нуди добри капацитети за сместување заедно со спектакуларни погледи. Првично изграден како ресторан и туристичка атракција, Хотелот Тауер сега е претворен во хотел кој нуди и поглед одблиску на водопадите. Двор од Мериот Нијагарините водопади, Travelodge кај водопадите се некои популарни буџетски хотели во Нијагарините водопади, Канада. Хотелот и апартманите Хилтон Фолсвју е хотел сместен помеѓу американскиот и канадскиот водопад и нуди уникатен поглед на двата водопади. На американската страна има хотели како на пр Сенека Нијагара одморалиште и казино, Hyatt Place Нијагарините водопади, Red Coach Inn, итн. кои нудат прекрасно опремени соби заедно со одлични ресторани. Holiday Inn Нијагарините водопади, Wyndham Garden во Нијагарините водопади се добри опции за буџетски патници.

Каде да јадете во Нијагарините водопади?

Исто како и сите други големи туристички дестинации, ќе најдете многу ресторани, од елегантно јадење до ресторани во Нијагара во семеен стил и секојдневни пабови, групирани во Клифтон Хил кој е туристички дел на Нијагарините водопади. Канадската страна беше позната по синџир ресторани кои служеа брза храна, меѓутоа, сега локалните готвачи ја презедоа и обезбедуваат храна направена со состојки собрани од фарми и овоштарници во Онтарио. Кујна инспирирана од АГ е скриен скапоцен камен и еден од најдобрите во градот во однос на креативното готвење и обезбедувањето регионални вина. Ресторан и винарски визби Weinkeller Niagara Falls, Tide & Vine Oyster House се исто така популарни за употреба на локални состојки, морска храна и локални вина. Нијагара пиварница е огромен паб кој нуди сопствен асортиман на пива заедно со закуски и лизгачи. На њујоршката страна има ресторани како Ресторан Top of the Falls, ресторан и паб на Третата улица, Ресторани Red Coach Inn, популарен по локални вкусови, луксузна кафана и чудна атмосфера заедно со пријатни оброци.

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ:
Нијагарините водопади се мал, пријатен град во Онтарио, Канада, кој лежи на брегот на реката Нијагара. Дознајте повеќе за Онтарио во Мора да се видат места во Онтарио.


Проверете ја вашата подобност за еТА Канада виза и аплицирајте за еТА Канада Виза 72 часа пред вашиот лет. Британски граѓани, Италијански граѓани, Државјани на Шпанија, Француски граѓани, Израелски државјани, Јужнокорејски граѓани, Португалски граѓани, и Граѓани на Чиле може да аплицира онлајн за eTA во Канада.