Dhjetë vendet më të fantazuara për t'u vizituar në Kanada

Dhjetë vendet më të fantazuara për t'u vizituar në Kanada

Nëse jeni gati për një aventurë kaq emocionuese për të përjetuar diçka që besoni se është përtej zakonshme, duhet të vizitoni vendet e përhumbura rrëqethëse të vendosura në vendin e Kanadasë.

Nuk është një fakt i panjohur për ne që shumica prej nesh janë të intriguar nga ideja vende të përhumbura, koncepti i mbinatyrshmërisë mbledh kureshtjen tonë dhe të gjithë ne, pavarësisht se në cilën grupmoshë biem, na pëlqen të eksplorojmë diçka që është përtej botës njerëzore. Deri më sot, nuk ka asnjë provë faktike për ekzistencën e fantazmave apo shpirtrave. Kjo vetëm sa na nxit më tej kureshtjen dhe ushqen imagjinatën tonë.

Ne jemi rritur duke dëgjuar disa mite, përralla, përralla popullore dhe ngjarje të mbinatyrshme që ndoshta nuk janë të vërteta, por padyshim që arrijnë të na emocionojnë. Ndodh shumë herë kur takojmë miqtë apo kushërinjtë tanë pas një kohe të gjatë, ulemi së bashku në grupe dhe ndajmë me njëri-tjetrin përralla tmerri, shumica e të cilave janë të sajuara. Në mënyrë të ngjashme, ka vende në këtë botë që njihen me një lloj mallkimi ose dihet se kanë një ekzistencë shpirtërore për të cilën askush nuk është i sigurt.

Këto vende janë një tenxhere me mistere. Njerëzit shpesh udhëtojnë në vende të tilla për të kërkuar pjesën e tyre të së vërtetës. Nëse jeni gati për një aventurë kaq emocionuese për të përjetuar diçka që besoni se është përtej zakonshme, duhet të vizitoni vendet e përhumbura rrëqethëse të vendosura në vendin e Kanadasë. Përpara se të udhëtoni në destinacionet e përmendura më poshtë, nuk do të dëshironit të kishit njohuri mbi vendet që keni planifikuar të vizitoni? Me një histori sfondi në mendjen tuaj, do të jeni në gjendje të lidheni dhe ta kuptoni më mirë vendin për kush e di se çfarë do të vijë!

Është gjithmonë e mençur të kesh të paktën një ide të zymtë se çfarë historie mban vendi brenda vetes. Çfarë klithmash, çfarë mallkimesh, çfarë vajzash dhe shqetësimesh në rrethe! Nëse dëshironi të luani të sigurt, mund të zgjidhni të vizitoni vendndodhjet gjatë ditës, përndryshe, mund të jeni një aventurier që ata tregojnë në filma dhe ta vizitoni vendin gjatë mbrëmjes ose natës.

Hoteli Fairmont Banff Springs, Alberta

Hotel Fairmont Banff Springs Hoteli Fairmont Banff Springs ka pamje nga një luginë drejt malit Rundle, të dyja të vendosura brenda vargmalit të malit Rocky

Hoteli Fairmont Banff Springs në Alberta u ndërtua rreth vitit 1888 pranë hekurudhës kanadeze të Paqësorit. Nëse besoni se Bates Motel në film Psiko nga Alfred Hitchcock ishte pallati i maktheve, duhet ta vizitoni totalisht këtë hotel që me siguri do t'ju fshijë gjumin e natës. Është pohuar se ka pasur disa pamje fantazma brenda dhe jashtë ambienteve të hotelit. Këto pamje përfshijnë një nuse që ra dhe vdiq në shkallët e hotelit dhe tani dihet se i ndjek shkallët gjatë natës.

Një tjetër pamje që shumë kanë pretenduar se e kanë parë është ajo e një punonjësi zileje të stafit të hotelit të quajtur Sam Mcauley, i cili duket se është shumë i lidhur me trashëgiminë e hotelit dhe vazhdon të kryejë detyrat e tij edhe pas vdekjes, i veshur plotësisht me uniformën e tij. Imagjinoni të përplaseni me këtë njeri në korridor natën vonë, ndërsa ai mban tabaka të nxehta përreth.

Keg Mansion, Toronto

Keg Mansion Keg Mansion - një burim për Toronto Ghost Stories

A keni menduar ndonjëherë se ku pëlqejnë filmat conjuring, Aktivitete paranormale, psikopat, Grudge dhe të tjerët marrin frymëzim për komplotet e tyre? Janë hotele dhe shtëpi si këto ku ndodhi një aksident aq i errët sa mallkimi i tij duket ende në ajrin e vendit. Ndërsa sot ky vend njihet si ekskluziviteti i Keg Steakhouse, një herë e një kohë vendi e quajti veten shtëpia e industrialistit të famshëm Hart Massey dhe familjes së tij.

Historitë nga kjo rezidencë sugjerojnë se në vitin 1915, pas vdekjes së vajzës së vetme të dashur të Massey, një nga shërbëtoret e quajtur Lillian vrau veten sepse nuk mundi të merrte barrën e pikëllimit. Megjithatë, ana tjetër e historisë sugjeron se Lillian ndoshta kishte një lidhje me një anëtar mashkull të familjes dhe zgjodhi të varej nga frika se mos zbulohej dhe prishte reputacionin e saj dhe të familjes. Shumë e kanë parë imazhin e varur të shërbëtores së vdekur në rezidencë; duket se ajo tani është një anëtare e përhershme e familjes Massey.

Sanatorium Tranquille, Kamloops

Sanatoriumi Fillimisht u ndërtua në vitin 1907 me qëllim të shërimit të pacientëve që vuanin nga tuberkulozi, më vonë u shndërrua në një strehë mendore ku strehonte të qara të mprehta dhe të qeshura të çmendura. Ishte pas kësaj që vendi përfundimisht u mbyll dhe u braktis. Që atëherë, vendi ishte shtëpia e ëmbël e rënkimeve të frikshme, valëve të frikshme të të qeshurave, britmave rrëqethëse dhe gjithçkaje që nuk ishte njerëzore. Këto zëra dhe klithma filluan të dëgjoheshin në orët e paperëndishme dhe vendasit e zonës raportuan një sërë aktivitetesh paranormale që ata panë.

Vendi është tani në rrënoja absolute dhe është një makth i qëndrueshëm. Para se pandemia të godiste botën, vendi ishte një nga destinacionet më të famshme të tmerrit. Për ata eksplorues që janë shumë kurioz për të ditur të vërtetën dhe janë guximtarë në zemër, vendi ofron gjithashtu strehim në dhomën e arratisjes në tunelet stigjiane që lidhin ndërtesa të ndryshme në kampus. Bëhuni gati të ndesheni me personalitete vdekjeprurëse nëpër qoshe!

Kështjella Craigdarroch, Victoria

kallëzimtar Kështjella Craigdarroch gërsheton një përrallë magjepsëse të një familjeje intriguese

Kjo kështjellë madhështore e ndërtuar në vitet 1890, për familjen e minatorit të qymyrit Robert Dunsmuir, është kthyer tashmë në një pikë rrëqethëse për fantazmat për vite me radhë. Kjo kështjellë e epokës viktoriane, që ruan gjithë madhështinë dhe estetikën e epokës së saj, tani është një nga vendet tmerrësisht të përhumbura në Kanada. . Sipas dëshmitarëve, në këtë pallat jeton një fantazmë, e cila është një pianoiste e pasionuar dhe shpesh vërehet e humbur në melodinë që krijon.

Aty jeton gjithashtu një grua që ndjek kështjellën me fustanin e saj të bardhë. Një komplot klasik për një film horror duket, por mjaft drithërues është, ndoshta, i vërtetë. Njerëzit mendojnë se kjo është gjendja e pallatit për shkak të vdekjes së parakohshme të pronarit, vetëm një vit para përfundimit të kalasë. Ndoshta zoti Dunsmuir vendosi nëse nuk mund të jetoja këtu gjatë jetës sime, me siguri do të mbretëroj në këtë vend pas vdekjes sime.

Fabrika e Vjetër e Spagetit, Vankuver

Fantazmat në trena dhe aeroplanë janë të pakrahasueshëm me ato që gjenden në birucë ose në magazinat e shtëpive të vjetra të amortizuara. Këto janë ato që do t'ju kërcejnë drejt e në fytyrë dhe nuk keni ku të shkoni! Praktikisht jeni mbërthyer me to në një karrocë metalike. Një fantazmë e tillë dihet se banon në këtë restorant të famshëm, i cili është ndërtuar mbi rrënojat e një kablloje të vjetër hekurudhore nëntokësore. Kjo fantazmë ishte ndoshta drejtuesi i një prej trenave të shumtë të asaj rruge dhe e bën të ndihet ekzistenca e tij duke çrregulluar tavolinat, duke ulur për mrekulli temperaturën e restorantit dhe duke futur një forcë të errët në vend.

Për t'i bërë gjërat më keq (ose më emocionuese), pronari i restorantit ka vendosur një foto të një karroce të çmontuar nga vitet 1950, ku mund të shikoni imazhin e paqartë të dirigjentit të ndjerë duke qëndruar në shkallët e fundit të karrocës . Kur të vizitoni këtë vend, mos harroni të mbani biletën tuaj. Jemi të sigurt që nuk dëshironi që konduktori të vrapojë pas jush, apo jo?

Fushat e Abrahamit, Quebec City

Luftërat nuk janë vetëm tragjike kur zhvillohen në tokë dhe në mendjet e luftëtarëve, por ndonjëherë, tragjedia vazhdon të jetojë trashëgiminë e saj. Thirrjet e luftës dhe dëmi nganjëherë mbeten në vendin ku ata kanë lindur. E tillë është historia e Betejës së Rrafshiteve të Abrahamit. Besohet se në vitin 1759 gjeneralmajor James Wolfe vendosi një rrethim 3-mujor në Quebec City me forcat e tij britanike, të cilat përfundimisht arritën kulmin për të formuar Betejën e Rrafshiteve të Abrahamit. Kjo ishte një nga betejat më të famshme dhe dinamike që është zhvilluar në historinë e Kanadasë.

Nuk është çudi që njerëzit ende dëshmojnë ushtarë që ecin nëpër fusha, të humbur dhe të gjakosur. Në tunele janë parë edhe pamje fantazmë të ushtarëve të plagosur. Të dy gjeneralmajor Louis-Joseph de Montcalm dhe Wolfe u martirizuan në betejë. Ende na pyesim nëse fantazmat e tyre janë ende në luftë në fushën e betejës apo po pushojnë më në fund në paqe. Mund të mos e dimë kurrë! Dhe ne nuk mund të mos pyesim veten nëse shpirtrat e tyre ende po luftojnë deri në këtë pikë apo kanë vendosur të vendosen me paqe!

Muzeu Detar i Kolumbisë Britanike, Victoria

Muzeu Detar i Kolumbisë Britanike Muzeu është i vendosur në ndërtesën historike të Gjykatave të Drejtësisë Provinciale të vitit 1889, e vendosur në sheshin Bastion në Victoria BC.

Mirë, kjo është mjaft interesante për t'u theksuar. Ky muze shpesh quhet vendi i të porsamartuarit dhe të vdekurit. Nomenklatura e veçantë është për shkak të historisë që muzeu mbart brenda vetes. Duket se pak njerëz janë shumë të lidhur me një vend për ta lënë atë për banesën e tyre qiellore. Një vend i tillë për të banuar fantazmat e së kaluarës është Muzeu Detar i Kolumbisë Britanike i vendosur në sheshin shumë të famshëm Bastion të Victoria. Ky vend ka qenë dikur burgu dhe trekëmbëshi i qytetit dhe duhet të ketë qenë dëshmitarë të kriminelëve të rendit më të lartë.

Historitë sugjerojnë se nëse dikush shikon nëpër dritaret e hyrjes së muzeut, mund të gjejë një figurë të errët me mjekër Van Dyk, me pamje të hollë, duke zbritur pa probleme nga shkallët. Kjo figurë fantazmë besohet të jetë Matthew Baillie Begbie dhe dihet se është gjykatësi famëkeq i Victoria-s i quajtur gjyqtar i varur, ndoshta ishte ai që vuri në ekzekutim kriminelët dhe vrasësit. Mos harroni të ruani ligjin dhe rendin kur jeni në këtë vend. Ligji duket se nuk fal këtu!

Salla e Famës së Hokejve, Toronto

Hokej Salla e Famës Për më shumë se 50 vjet, një fantazmë e panjohur ka përndjekur Sallën e Famës së Hokejve

Legjenda thotë se jo të gjitha historitë e dashurisë vdesin me vdekjen e të dashuruarve, veçanërisht nëse historia ka mbetur e paplotë. Së bashku me përrallën, edhe të dashuruarit ndonjëherë qëndrojnë prapa për të rrëfyer historitë e tyre të patreguara. Një përrallë e tillë që ende i rrëfehet botës është e Dorothy, arkëtarja e vetmuar e bankës. Para se të ndërtohej Salla e Famës së Hokejve, terreni shërbente si degë e bankës së Montrealit.

Historia shkon me propozimet romantike të Dorothy për menaxherin e degës i cili vazhdimisht i refuzoi lutjet e saj duke rezultuar në vrasjen e vetes Dorothy. Fantazma e trishtuar e Dorothy tani duket rreth Sallës së Famës shumë të famshme të Hokeit dhe disa vizitorë janë ankuar se shpesh dëgjojnë vajtimet e një gruaje që qan brenda ndërtesës. Nuk e di nëse një fëmijë që qan në muze është më i keq apo vajtimi i një gruaje të vdekur!

West Point Lighthouse, O'Leary, PEI

Fari në West Point Pamja e një fari, të zhytur në errësirë, sjell në mendje të gjitha llojet e mundësive të frikshme

Nëse keni shikuar Far dhe serialet televizive të nënvlerësuara Marriane ose të lexoni ndonjë nga romanet gri të Conrad-it, tashmë do të jeni aq të trembur sa të mos shikoni kurrë një far me gjithë zemër. Ka diçka kaq të errët dhe shqetësuese në përplasjen e valëve në këmbët e një fari gjigant, saqë nuk ka nevojë për asnjë efekt tjetër klimatik për të sjellë tmerr.

Thashethemet për një far të tillë të Kanadasë janë përhapur prej kohësh në vend. Besohet se rojtari i parë i farit i quajtur Willie ende ruan farin e ndriçuar dhe ndjek West Point Lighthouse Inn. Një nga hotelet më të veçantë në Kanada, që ofron të gjitha llojet e shërbimeve në çdo kohë. Willie ndoshta do të sigurohet që dritat t'ju udhëheqin në shtëpi!

LEXO MË SHUMË:
Disa nga kështjellat më të vjetra në Kanada datojnë që në vitet 1700, të cilat krijojnë një përvojë absolute të gëzueshme për të rishikuar kohët dhe mënyrat e jetesës nga epoka industriale me vepra arti të restauruara dhe interpretues të kostumeve të gatshëm për të mirëpritur vizitorët e saj. Mësoni më shumë në Udhëzues për kështjellat më të mira në Kanada.


Kontrolloni tuajin kualifikimi për eTA Kanada Visa dhe aplikoni për eTA Canada Visa 72 orë përpara fluturimit tuaj. Qytetarë britanikë, Qytetarë italianë, Qytetarët spanjollëdhe Qytetarët izraelitë mund të aplikoni në internet për eTA Kanada Visa. Nëse keni nevojë për ndonjë ndihmë ose kërkoni sqarime, duhet të kontaktoni me ne Helpdesk për mbështetje dhe udhëzim.