Duhet të vizitoni qytetet e vogla në Kanada

Përditësuar më Dec 06, 2023 | Kanada eTA

Këto qytete të vogla kanadeze nuk janë një destinacion tipik turistik, por çdo qytet i vogël ka hijeshinë dhe karakterin e tij që i bën turistët të ndihen të mirëpritur dhe si në shtëpinë e tyre. Nga fshatrat simpatikë të peshkimit në lindje e deri te qytetet malore atmosferike në perëndim, qytetet e vogla janë të mbushura me dramën dhe bukurinë e peizazhit kanadez.

Kanadaja, vendi i dytë më i madh në botë, ka vijën bregdetare më të gjatë që shtrihet nga I qetë me Oqeani Atlantik dhe është një vend jashtëzakonisht i larmishëm që paraqet një bollëk terrenesh të ndryshme. Çdo provincë dhe territor në Kanada ka diçka për të tërhequr shqisat e udhëtarëve nga vargmalet mbresëlënëse malore në pyllin më të madh të mbrojtur boreal, te liqenet, luginat dhe ujëvarat. Kanadaja është e njohur për qytetet e saj të bukura si Vankuver, Toronto ose Montreal të cilat ofrojnë kuzhinë të larmishme, peizazhe madhështore dhe oferta të pasura kulturore. Ka shumë vende të tjera të vlefshme për udhëtime brenda dhe përreth vendit, megjithatë, vetëm qytetet më të mëdha dhe më të mbipopulluara vjedhin vëmendjen. Qytetet e vogla të lezetshme ia vlen padyshim të planifikoni një udhëtim përreth, pasi ato ofrojnë për sa i përket aventurës, hijeshisë dhe mikpritjes. 

Nga fshatrat simpatikë të peshkimit në lindje e deri te qytetet malore atmosferike në perëndim, qytetet e vogla janë të mbushura me dramën dhe bukurinë e peizazhit kanadez. Mund të ketë shumë arsye për të vizituar qytetet e mëdha, por udhëtimi në një qytet të vogël i ofron vizitorit një përvojë të veçantë dhe intime. Këto qytete të vogla të Kanadasë nuk janë një destinacion tipik turistik, por çdo qytet i vogël ka hijeshinë dhe karakterin e vet që i bën turistët të ndihen të mirëpritur dhe në shtëpi. Aventurat më të mira zbulohen duke u endur në këmbë ose duke marrë kohë për të folur me vendasit. Nga pamja e oqeanit te mali, këto qytete të vogla kanë shumë për të ofruar. Nuk duhet humbur gjeografia e larmishme e vendit, nga spektakli i mrekullueshëm i majave të larta të Maleve Shkëmbore, deri te qetësia e Liqeneve të Mëdha. Nëse jeni duke kërkuar për pamje piktoreske, atmosferë jo modeste dhe atraksione të jashtëzakonshme, filloni të planifikoni një largim të shpejtë në këto qytete kanadeze në listën tonë. Këto komunitete komode me siguri do t'ju bëjnë të dashuroheni me shikim të parë!

Golden, Kolumbia Britanike

Golden është një qytet i bukur i vendosur në British Columbia dhe me një popullsi prej nën 4000 banorësh, qyteti ka shumë për të ofruar si për vizitorët ashtu edhe për banorët. Ndodhet në bashkimin e dy lumenjve kryesorë, me ritëm të ngadaltë, Kolumbi dhe të fuqishmit, Kalë me shkelm, me vargmale epike si p.sh Kolumbi Malet Shkëmbore në afërsi të saj. Të ulur në shkëmbinjtë kanadezë, ka gjashtë parqe kombëtare mahnitëse, duke përfshirë Banff, Glacier, Jasper, Kootenay, Mount Revelstoke dhe Yoho, ku vizitorët mund të përjetojnë peizazhe spektakolare dhe pamje të kafshëve të egra, shtigje ikonike ecjeje, çiklizëm malor, ujëvara, liqene dhe vende të trashëgimisë. Është vendi i përsosur për ata që nuk duan një rritje të adrenalinës për të shijuar bukurinë natyrore të Kanadasë. Qyteti ka gjithashtu shumë për t'u ofruar kërkuesve të aventurës, me rafting në ujë të bardhë, shëtitje në verë, ski dhe snowboard në Kicking Horse Mountain Resort në dimër.

Nëse dëshironi të riktheheni dhe të furnizoheni me karburant, Golden ka më shumë se disa restorante dhe bare të nivelit të lartë, duke përfshirë Whitetooth Mountain Bistro, Eagle's Eye Restaurant, The Island Restaurant, etj. për të ofruar përvoja unike të ngrënies. Është gjithashtu shtëpia e Ura e Artë Sky që përmban dy ura që janë urat më të larta të varura në të gjithë Kanadanë. Qëndrimi në majë të një ure që është 130 metra mbi një kanion të gjerë ofron një pamje spektakolare për vizitorët. Ky qytet është shtëpia e përqendrimit më të lartë të shtëpizave të prapambetura dhe urës më të gjatë të lirë me korniza druri në Kanada. Ndjenja e komunitetit është e fortë në këtë qytet pasi vendasit përqafojnë turistët që vijnë për të eksploruar ashpërsinë e zonës dhe për të organizuar ngjarje dhe festivale të komunitetit. Nëse dëshironi të eksploroni shkretëtirën kanadeze, duhet të vizitoni këtë qytet të vendosur në male, duke e bërë atë parajsën e çdo të dashuruari në natyrë.

Baie-Saint-Paul, Quebec

Baie-Saint-Paul Baie-Saint-Paul

Baie-Saint-Paul, qyteti i artit dhe trashëgimisë, ndodhet në Charlevoix rajoni i Quebec i vendosur në një luginë në bregun verior të të madhit Lumi St Lawrence vetëm në verilindje të qytetit të Quebec është një mishërim i sharmit francez kanadez. I rrethuar nga male dhe lumenj imponues, peizazhet e tij madhështore magjepsin vizitorët dhe i mbushin me dëshirën për të qenë një me natyrën. I referuar gjithashtu si një nga kryeqytetet kulturore të Kanadasë, rrugët e saj të ngushta janë plot kulturë pasi rrugët janë të mbushura me dyqane të pavarura, studio artistësh, galeri, bistro unike dhe butikë së bashku me shtëpi piktoreske dhe madhështore shekullore.

Rue Saint-Jean-Baptiste është shtëpia e një prej përqendrimeve më të larta të galerive të artit në Kanada, dhe një shëtitje në këtë rrugë do të jetë një përvojë e paharrueshme për entuziastët e artit. I njohur si parajsa e artistëve, vizitorët mund të shohin muzikantë, piktorë dhe akrobatë që performojnë në rrugë. Nëse jeni duke kërkuar për pak adrenalinë, mundeni provoni ecjen, ecjen me biçikletë malore, shikimin e balenave me kajak në det, ecje me borë, kanion, etj. Ky qytet është vendlindja e Cirque du Soleil me famë botërore dhe ishte muza e piktorëve kanadezë Grupi i Shtatë. Qyteti është i njohur për djathin e mrekullueshëm, manaferrat e freskëta, kërpudhat e shkëlqyera të foragjeruara me mish, çokollatat e punuar me dorë. Ngrohtësia dhe mikpritja e banorëve së bashku me jetën e saj artistike dhe kulturore do t'ju kënaqin dhe frymëzojnë, duke e bërë atë një përvojë që nuk duhet ta humbisni.

Churchill, Manitoba

Churchill, i vendosur në bregun perëndimor të Gjiri i Hudson në veri Manitoba, referohet si 'kryeqyteti botëror i ariut polar'. Është një qytet me më pak se 1000 banorë që jetojnë në një det të shkretë. Pavarësisht se peizazhi është arktik, pylli boreal, tundra dhe mjediset detare sigurojnë që vendi të mos jetë djerrë dhe strehon 500 lloje lulesh të egra arktike dhe bimë boreale, mbi 225 lloje zogjsh. I shtrirë përgjatë shtegut të migrimit të arinjve polarë dhe balenave beluga, Churchill është një magnet për aventurierët në natyrë dhe entuziastët e jetës së egër. Këto arinj polare janë sundimtarët e Arktikut dhe banojnë kryesisht në shtresa akulli, notojnë në ujëra të ngrira dhe mund të mbijetojnë edhe në tokë. Vizitorët dynden në qytet kryesisht në muajt e Tetor deri në nëntor për të kapur një paraqitje të shkurtër të arinjve të bardhë madhështor nga siguria e automjeteve masive të tundrës. Ky qytet është gjithashtu një pikë e nxehtë beluga, prandaj, një vend i mrekullueshëm për t'u vizituar si në vjeshtë ashtu edhe në muajt e verës. Në verë, adhuruesit e aventurës mund të hidhen në një kajak dhe të dëshmojnë pamjen spektakolare të balena beluga dhe gjithashtu merrni nga afër dhe personalisht këto krijesa tepër miqësore dhe kurioze.

Churchill është gjithashtu një nga vendet më të mira për të parë agim polar, i njohur edhe si Aurora Borealis, i cili është një fenomen natyror i mrekullueshëm dhe misterioz, në lavdinë e tij më të madhe. Meqenëse këtu nuk ka ndotje nga drita të prodhuara nga njerëzit, Dritat Veriore janë të dukshme këtu deri në 300 netë të vitit duke shfaqur shfaqjen më të madhe të dritës në natyrë. Churchill, i quajtur 'Arktik i arritshëm' është padyshim një vend për aventurierët pasi nuk ka rrugë që të çojnë në Churchill; por meqenëse është në bregun më të ngrohtë jugperëndimor të Gjirit Hudson, është i arritshëm me fluturim ose tren, gjë që i shton joshjen e largët. Ky qytet i vogël ka aventura të mëdha për të ofruar si kajak me beluga, kamping, snowboard, ski etj. Nëse arsyeja e vizitës suaj është të eksploroni jetën e egër në pyllin boreal, të dëgjoni bilbilat e balenave beluga ose të vizitoni ariun e madh polar, do të jeni në gjendje të thithni kulturën e larmishme të këtij qyteti modest dhe peizazhit të tij madhështor. .

Victoria-by-the-Sea, Ishulli Princ Eduard

Victoria-by-the-Sea, një fshat piktoresk peshkimi në bregun jugor, ndodhet në gjysmë të rrugës ndërmjet Charlottetown Në verë është një nga qytetet më të vogla dhe më të bukura që Prince Edward Island ka për të ofruar. Ai përbëhet nga vetëm katër blloqe që janë të mbushura me shtëpi me piktura të ndezura. Qyteti mund të konsiderohet si një enklavë artistësh, dhe gjithashtu ka galeri të vogla arti aty pranë. Vendasit miqësorë të Victoria-by-the-Sea janë një komunitet i fortë dhe janë jashtëzakonisht mikpritës. Duke qenë pranë detit, ka disa restorante të shkëlqyera që shërbejnë ushqim të freskët të ditës si p.sh Landmark Oyster House, Richard's Fresh Food, etj. së bashku me Çokollata të ishullit për të provuar çokollata të bëra vetë. Ka shumë gjëra për të parë dhe bërë këtu dhe ujërat e ngrohta të mbrojtura e bëjnë atë vendin e përsosur për eksplorime bregdetare. Një shëtitje përgjatë rrugëve historike me pemë do t'ju çojë në Palmer Range Light, një far që strehon Muzeun Detar Victoria dhe ekspozitën Keepers of the Light.

Turne me kajak nga lindja e diellit deri në perëndim të diellit ofrojnë një eko-aventurë argëtuese, të sigurt dhe të lehtë për vizitorët. Gërmimi i molusqeve është një aktivitet i njohur gjatë ditës, ndërsa mbrëmjet kalohen më së miri duke ngrënë goca deti dhe karavidhe ose duke kapur një lojë në histori. Shtëpia e lojërave Victoria i cili është teatri i vogël më i gjatë në ishullin Prince Eduard. Teatri është vendosur në historik Salla e Komunitetit dhe konsiderohet si një perlë e fshehur dhe një vend argëtimi për banorët e ishujve dhe vizitorët e verës pasi ofron një sërë shfaqjesh, komedish dhe koncertesh. Për të ngadalësuar dhe përjetuar ritmin e relaksuar të jetës dhe për të marrë një kuptim të vërtetë të historisë së fshatit, planifikoni një udhëtim në këtë fshat të çuditshëm bregdetar.

Niagara-në-liqen, Ontario

E vendosur në brigjet jugore të Liqeni i Ontarios, Niagara-on-the-Lake është një qytet i bukur që ndodhet pikërisht përgjatë Lumit Niagara pikërisht përballë shtetit të Nju Jorkut, afër të famshmit Niagara. Është një qytet simpatik, i ruajtur mirë i shekullit të 19-të, me rrugë të vogla viktoriane që janë të mbushura me hotele, dyqane, restorante dhe disa nga kanadat e verërave më të mira. Qyteti i vogël me një popullsi prej rreth 17,000 banorësh ka shumë për t'i mbajtur vizitorët të zënë dhe ditët e gjata, moti i ngrohtë, fshatrat piktoreske dhe qendra e gjallë e qytetit e bëjnë një arratisje të përsosur. Me një histori tërheqëse dhe trashëgimi të pasur, prania e vendeve historike si p.sh Fort George, Muzeu i Shoqërisë Historike që shfaqin historinë tërheqëse dhe trashëgiminë e pasur të qytetit. 

Vera është koha ideale për të vizituar qytetin si festivale të tilla Muzikë Niagara dhe Festivali i Shaut, festivali i teatrit të nivelit botëror, organizohen me ritëm të plotë. Festivali zhvillohet nga Prill deri në nëntor dhe përmban një përzierje të larmishme dramash nga dramat moderne tek klasikët e George Bernard Shaw, ndër të tjera. Vendi konsiderohet si një pikë e nxehtë turistike për shkak të pranisë së vreshtave të lagura nga dielli. Qyteti ka një përzgjedhje unike të kuzhinës imagjinative dhe përvojave të shkëlqyera të ngrënies në Restorant Cannery, The Gate House, etj. Për shkak të pranisë së një sistemi transporti të lidhur mirë dhe dyqaneve të shumta me qira të biçikletave, është e lehtë për vizitorët të eksplorojnë qytetin. Bukuria e qytetit të vjetër do t'ju rrëmbejë shpirtin sapo të vini në rrugët e tij historike, kështu që çfarë po prisni?

Dawson, Jukon

Dawson City, një qytet verior në Territori Yukon, është një nga qytetet e vogla më interesante në Kanada që krenohet me një përzierje të arteve, kulturës, shkretëtirës dhe historisë. Ky qytet u themelua në Klondike Gold Rush epoka e fundit të shekullit të 19-të, kur kërkuesit kërkonin thesare në ujërat që rrjedhin. Gjatë ditëve të vështira dhe magjepsëse të nxitimit të arit, ky vendbanim i vogël dhe i largët u shndërrua në një qytet të gjallë dhe lulëzon. Edhe pse tani ka shumë më pak ar dhe numri i banorëve ka rënë në rreth 1000, trashëgimia e këtij qyteti historik vazhdon. Fryma e nxitimit të arit është ende shumë e gjallë në Dawson City pasi pamja e qytetit nuk ka ndryshuar shumë dhe ai ka përqafuar historinë e tij të pasur përmes muzeve, ndërtesave shumëngjyrëshe të stilit kufitar, salloneve të shtëpive të vjetra dhe hoteleve. Gjurmët e ditëve magjepsëse në të kaluarën mbeten në një nga sallat më të vjetra të lojërave të fatit në Kanada, Diamanti i dhëmbëve e cila është ende në funksion dhe vendos shfaqjet e natës në verë, dhe ekspozitat historike në Muzeu i qytetit Dawson.

Për të marrë një shije të kulturës së Yukon dhe për të ditur për njerëzit indigjenë të Klondike, Qendra Kulturore Dänojà Zho ja vlen patjetër të vizitohet. Qendra e vëmendjes është zhvendosur nga ari dhe qyteti tani është i famshëm për jetën e tij të egër dhe krenohet me një shkretëtirë të paprishur. Panorama spektakolare që mund të shihet në majë të Kupolës së Mesnatës do t'ju lërë pa frymë. Kërkuesit e aventurës mund të shkojnë gjithashtu në këpucë për borë, tabaka për ar dhe me vetura elegante me rrota, në mënyrë që të përjetojnë lumin e fuqishëm Yukon me stil. Ky qytet magjik duhet të shtohet në listën tuaj të kovës!

LEXO MË SHUMË:
Ekziston një vend historik kombëtar në çdo territor dhe krahinë të Kanadasë. Mësoni rreth Vendndodhjet më të mira historike në Kanada.


Kontrolloni tuajin kualifikimi për eTA Kanada Visa dhe aplikoni për eTA Canada Visa 72 orë përpara fluturimit tuaj. Qytetarë britanikë, Qytetarë italianë, Qytetarët spanjollë, Qytetarë francezë, Qytetarët izraelitë, Qytetarët e Koresë së Jugut, Qytetarë portugezëdhe Qytetarët kilianë mund të aplikoni në internet për eTA Canada Visa.